K problematice kyseliny mravenčí ve včelařské praxi.

19.08.2014 09:25

Vážení přátelé,

v poslední době se na nás obrátila řada včelařů s dotazy na téma používání přípravků s obsahem kyseliny mravenčí pro léčbu včel. Protože je zřejmé, že povědomí o této problematice je mezi včelaři velmi malé, dovolujeme si Vám zaslat následující informace:

 

Kyseliny mravenčí  se používá k ošetření včelstev napadených nebo podezřelých z napadení externím roztočem Varroa destruktor nebo houbami Nosema sp. a Ascosphaeta apis. Vzhledem k tomu, že včela je podle zákona o veterinární péči 166/1999 Sb.v platném znění, zařazena mezi hospodářská zvířata a její produkty se používají k výživě lidí, mohou být k léčbě používány pouze v České republice registrované léčivé přípravky. V tomto případě se jedná o FORMIDOL 40 ml proužky do úlu. Tento veterinární léčivý přípravek je zařazen mezi vyhrazené léčivé přípravky. V případě, že bude kyselina mravenčí použita k léčení včel jinak, než v registrovaném léčivém přípravku,  jedná se o nepovolenou výrobu veterinárního léčivého přípravku a dochází k porušení zákona o léčivech  378/2007 Sb. v platném znění. Správní řízení je ukončeno sankcí do výše až 2 milionů korun.

 

Veterinární léčivý přípravek Formidol 40 ml proužky do úlu je zařazen do vyhrazených léčivých přípravků, jejichž prodej podléhá registraci u Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv a prodávat je smí pouze osoba, která absolvovala kurz odborné způsobilosti pro prodejce vyhrazených léčivých přípravků.

 

Nejbližší kurz pro prodejce vyhrazených léčivých přípravků se koná 23. září 2014 v Praze Uhříněvsi, omezený počet míst je i 24. září v Českých Budějovicích. Pokud budete mít zájem se na kurz přihlásit, stačí pouze odpovědět na tento email a my Vám zašleme další podrobnosti. Ty také najdete na stránkách www.zoorekvalifikace.cz.

­­­

Ing. Lenka Šíšová

ZOOREKVALIFIKACE

Tel.: 220 921 286, 604 743 642

lenka.sisova@zoorekvalifikace.cz

www.zoorekvalifikace.cz